Перли: божественна прикраса

Перли − єдиний дорогоцінний камінь, який народжується у тілі живої істоти. Він від початку настільки досконалий, що не вимагає ні складного огранювання, ні додаткової обробки. Будь-яка його форма, колір і поверхня викликають однаковий захват − не оригінальних зразків серед перлинних розсипів не буває.

Назва «перл» перекладається з латині, як морська мушля, вказуючи на його походження. У свою чергу російська версія − «жемчуг», − аналог китайського «чжень джу». Саме древні жителі Піднебесної створили справжній культ ювелірних прикрас із перлів, − камені на головних уборах державних мужів свідчив про їхній найвищий ранг.

Звідки беруться перли, і як вони з’являються на світ?

Ніжний блискучий камінчик народжується у ракушці, куди з води часто потрапляють різні чужорідні тіла. Молюск, що живе у «будиночку», одразу починає покривати непроханого гостя арагонітом, намагаючись захистити себе. У результаті чужорідне тіло обростає багатьма шарами, які надають мінералу перламутрового блиску.

В одній мушлі може рости одразу кілька горошин невеликого розміру. У 2008 році, скажімо, кухарка одного з ресторанів ліванського міста Тир виявила у звичайнісінькій устриці 26 перлин! Уявіть собі таке везіння!

В залежності від середовища, камінь перл поділяють на кілька видів:

Річні перлини

Ними багаті гирла водних артерій Китаю, Північної Америки, Росії, Німеччини. Як правило, такі мінерали невеликого розміру і в основному нерівної форми. Проте, прісноводні зразки мають багатий спектр відтінків, що високо цінують ювеліри.

Морський та океанічний перлини

Добувають такі перли у південних морях акваторії Австралії, Філіппін, у прибережжі Японії, Індонезії, Полінезії. Дорогоцінна перлина такого походження крупна і здебільшого кругла. Найціннішими, завдяки яскравому блиску, визнані зразки Акойя з прибережної зони Японії та чорні перлини з Таїті.

Культивовані дорогоцінні перли

Ці камені також вважаються натуральними, оскільки їх вирощують на спеціальних фермах, де умови існування молюсків подібні до природного середовища. У відібрані ракушки спеціально вводять чужорідні тіла, найчастіше - пластикову кульку, провокуючи тим самим ріст перламутрових камінців.

Як відрізнити натуральні перлини від штучних?

Створені у лабораторії перли − виключно рукотворні, навіть якщо маскуються під справжнім перламутром. Відрізнити їх від натуральних чи культивованих мінералів можна при допомозі лабораторних приладів. Є і більш доступні методи. Каменем можна провести по зубній емалі. Якщо почуєте скрипіння, − значить перлина справжня. Натуральні камінці легко «стрибають» по гладенькій поверхні столу, якщо їх кинути з 30-сантиметрової висоти.

Високоякісна перлинна біжутерія − недешеве задоволення, проте вона значно дорожча від природних мінералів. Також визначити вид перлів можна за їх вартістю − найбільш цінними вважаються морські крупні (від 3,5 до 10 мм) камені круглої форми, у середньому 5-8 мм, з рівною поверхнею. Їхня ціна стартує від 5 до 100 доларів за штуку у залежності від розміру, кольору, якості і походження. Чорні і рожеві перли − дорожчі за білі. Скільки коштує намисто з перлів? Підібрати нитку перлів одного відтінку непросто, тому ціна навіть культивованого каменя буде високою. Якщо ж мрієте про натуральний морський − підбір однотонних камінців досить складний, а нанизування перлинних намист на нитку чи волосінь виконується вручну. На вартість одного грана впливає також сила блиску перлів і товщина перламутрового шару.

Подорож Перегрини, перлу Елізабет Тейлор

Відмінною якістю перлин вважається його недовговічність. Через 150-200 років камені найчастіше мутніють і руйнуються, хоча є і рекордні винятки.

Перегрина - Легендарне кольє Блукаюча перлина

У Японії на місці археологічних розкопок було знайдено перламутровий мінерал, що дивом зберігся. Його вік перевищив 1000 років! А в колекції Британського королівського двору є екземпляри з 500-літньою історією. Такого ж віку − грушовидна «Блукаюча перлина» вагою 55 карат, відома як «Перегрина». Спочатку цей природній шедевр належав іспанським монархам, а потім був проданий на торгах за 37 тисяч доларів Річарду Бартону − одному із семи чоловіків актриси Елізабет Тейлор. Зірка не розлучалася з подарунком, який отримала на день святого Валентина понад 40 років, а потім продала на аукціоні Christie’s за 11,8 мільйонів доларів. Так «Перегрина» увійшла в історію як найдорожча перлина, що змінила господаря під стукіт аукціонного молотка.

Кому підходять перли по знаку зодіаку?

Якщо представники знаків зодіаку Водолій, Близнюки, Раки та Риби хочуть отримати камені, що вбережуть їх від необачних вчинків та ухвалення необдуманих рішень, вони можуть сміливо обсипати себе перлами у стилі Коко Шанель. Морський перламутр цінний і тим, що не має зоряних «протипоказань» для жодного знаку зодіаку. Він нейтральний з астрологічної точки зору й естетично довершений! І ми обіцяємо, сережки з перлами, як популярна наприклад,в магазині модель "Креолка" - як на першій світлині цієї статті, стануть найулюбленішими із ваших скарбів.

Євгенія Фіалко, блог інтернет-магазина «3 Карата»

@ Інтернет-магазин «3 Карата»

Усі права захищено. Використання матеріалів повинно супроводжуватись робочим посиланням на джерело.