Характеристики дорогоцінного кольорового каміння

Над створенням дорогоцінного каміння природа чаклує не одне тисячоліття, тому кожен мінерал по-своєму унікальний та неповторно красивий. Знайти саме свій самоцвіт у сяючому лабіринті ювелірних магазинів вкрай непросто. Для цього потрібно засвоїти кілька правил.

Існує усього чотири характеристики, що дозволяють точно оцінити і вибрати дорогоцінне каміння:

  • Колір
  • Чистота
  • Огранювання
  • Розмір

Колір та відтінки дорогоцінних і напівкоштовних каменів

Розмаїття відтінків та їх ледве вловима мінливість на гранях завжди приваблює погляд своєю тонкою містичною грою. І все ж, коли вирішили купити ювелірний виріб з дорогоцінним каміння, потрібно, перш за все, оцінювати чистоту і насиченість основного кольору, а також глибину його тонів. Ці характеристики безпосередньо впливають на вартість ювелірних прикрас: чистіший колір коштує дорожче. Однак пам’ятайте, що переходи кольорів і наявність домішок інших відтінків посилюють естетичне сприйняття самоцвітів, дозволяючи майстрам створювати самобутні ювелірні моделі.

Глибина кольору каменів приємно дивує своєю різноманітністю, оскільки коливається від безбарвного до насичено чорного. Водночас тон основної гами може бути світлим, середньо-світлим, середнім, середньо-темним і темним.

Кожен колір каменя має ще й енергетичні особливості, які посилюють або, навпаки, ослаблюють різні якості характеру людини. Обираючи той чи інший відтінок, важливо врахувати такі нюанси:

    • Червоне дорогоцінне каміння: гранат, рубін, турмалін, корал - помітно активізує енергетичний потенціал, надихає, додає сміливості, могутності. Такі мінерали посилюють рішучість впевненої людини і, навпаки, ослаблюють бійцівський дух тих, хто ставить під сумнів власну унікальність.

Червоне дорогоцінне каміння Ювелірний інтернет-магазин 3Карата
    • Зелене дорогоцінне каміння: смарагд, бірюза, хризоліт, турмалін – втілення душевної гармонії, внутрішнього умиротворення, розсудливості. Такий тон чудово підійде по-справжньому цілісним особистостям з філософським поглядом на життя.

Зелене дорогоцінне каміння Ювелірний інтернет-магазин 3Карата
    • Синє дорогоцінне каміння: сапфір, топаз, аквамарин, авантюрин – прекрасний набір для тих, хто мріє розвинути терпимість, практичність, інтуїцію, посиливши логічні здібності. Вочевидь саме тому, як свідчить досвід менеджерів 3 Карата, їх замовляють бізнесмени та управлінці.

Синє дорогоцінне каміння Ювелірний інтернет-магазин 3Карата
    • Біле дорогоцінне каміння: діамант, цирконій, кришталь, опал – символ досконалості, чистоти, витонченості смаку, а також показник високого статусу і альтруїзму.

Біле дорогоцінне каміння Ювелірний інтернет-магазин 3Карата
    • Фіолетове дорогоцінне каміння: аметист, танзаніт, флюорит, морганіт, александрит – колір містичних таємниць. Він стане помічником для тих, хто намагається розвинути такі якості, як чуйність, чесність, зосередженість.

Фіолетове дорогоцінне каміння Ювелірний інтернет-магазин 3Карата

Характеристики дорогоцінного каміння

Сімейство Назва Колір Блиск Міцність при носінні
Берилл Смарагд Від жовто-зеленого до блакитно-зеленого Від задовільного до хорошого Від задовільної до хорошої
Червоний берил Від світло- до темно-оранжувато-червоного і до пурпурно-червоного Від задовільного до хорошого Від задовільної до хорошої
Корунд Рубін Від червоного до блакитного або пурпурно-червоного і жовто-червоного Від задовільного до хорошого Відмінна
Голубий сапфір Від яскраво-блакитного до чорнильно-синього Хороший Відмінна
Безбарвний сапфір Белый (безбарвний) Хороший Дуже хороша
Зелений сапфір Від чисто зеленого до коричневого або блакитно-зеленого Хороший Відмінна
Рожевий сапфір Від світло – до темно-рожевого (майже червоного) Хороший Відмінна
Жовтий сапфір Жовтий Хороший Відмінна
Гранат Альмандин (звичайний гранат) Від пурпурно-червоного до чисто червоного Від задовільного до хорошого Хороша

Як визначити чистоту каменів?

Мінерали, які потрапляють до рук майстрів з природних копалин, часто вкриті тріщинами та подряпинами. При обробці відсікається порода разом з великою кількістю різних включень. Залишається лише порівняно невелика частина маси, придатна для виготовлення ювелірних прикрас.

Чисті камені без домішок інших мінералів – справжня рідкість, тому коштують дуже дорого. Можна сказати і так: цінність каменя напряму залежить від кількості фрагментів інших мінералів, що містяться в ньому. Правда, до такої оцінки не варто підходити лінійно. Скажімо, голубий топаз, аквамарин або цитрин дійсно мають невелику кількість включень і високо цінуються завдяки своїй чистоті. А ось смарагди та рубіни часто містять інші елементи, що ніскільки не заважає їм належати до категорії найбільших ексклюзивних і дорогих каменів. Секрет даної особливості досить простий – включення посилюють яскравість кольору цих мінералів, тому визнані їхньою пікантною неповторною родзинкою. Словом, у світі як завжди все відносно.

Огранювання кольорового каміння

Для кольорового каміння геометричні пропорції огранювання не настільки суворі, як для діамантів. Однак і в даному випадку професійно підібрана форма відіграє винятково важливу роль, оскільки здатна створити тонку гру відтінків, приховати або вигідно використати включення, домогтися потрібних симетричних обрисів.

У ювелірній справі використовують також прийом, що отримав назву «фасет». Такі грані наносяться на поверхню мінералу для того, аби досягти ефекту внутрішнього світіння променів під впливом зовнішнього світла.

Найчастіше майстри використовують такі огранювання каменів:

    • Кабошон – гладенька півсфера, найбільш давній і водночас простий вид шліфування, що часто використовується при роботі з непрозорими або напівпрозорими кристалами. У «кабошоні» мають чудовий вигляд зірчасті сапфіри та рубіни, зачаровуючи погляд шестигранною зіркою, яка спалахує від попадання світла. Таке огранювання характерне для опалів, агатів, янтарю, бірюзи.

Види огранювання кабошон коло Ювелірний інтернет-магазин 3Карата
    • Коло – ще одна класика ювелірної справи, що дозволяє створювати велику кількість граней і, відповідно, - справжні дизайнерські шедеври, які виграють на сонячному світлі. Мінус цього виду шліфування – великі (половина від загальної маси) втрати матеріалу.

    • Груша використовується для обробки здебільшого середніх та крупних каменів, аби придати їм форму краплі. Бокові фацети тут нагадують клини, забезпечуючи тим самим оригінальну гру світла. Чудовий вигляд у такому огранюванні мають морганіт, аметист, цитрин та інші прозорі самоцвіти. Особливо хороша огранювання у вигляді краплі для золотих сережок з каменями - вони виглядають жіночно і елегантно.

Види огранювання груша маркіз Ювелірний інтернет-магазин 3Карата
    • Маркіз – свого роду данина пам’яті, якою ювеліри вшанували маркізу де Помпадур – улюблену фаворитку Людовика XV. Форма у вигляді човника з загостреними і дещо продовгуватими кінчиками візуально нагадує кокетливу усмішку знаменитої дами. Огранювання підходить для роботи з крихким камінням, зберігаючи їх цілісність.

    • Багет – справжня знахідка для східчастих мінералів прямокутної форми. При виборі таких прикрас важливо звернути увагу на якість обробки кристалів, оскільки «багет» підкреслює не лише красу, але й помилки цього огранювання.

Види огранювання багет овал Ювелірний інтернет-магазин 3Карата
    • Овал – найновіший вид шліфування, який можна назвати модифікованою версією «кола». Саме його найчастіше використовують для роботи з діамантами. Найкращий вигляд «овал» має у каблучці.

    • Кушон – дуже модне в останні роки чотирикутне огранювання, яке з'явилося тільки в 20-му столітті. Каміння краще брати прозоре або напівпрозоре, велике від 0.5 карата – прекрасно виглядає в каблучках або кулонах. Ця форма подушечки, яка передбачає наявність широких граней і випуклих сторін каміння. Огранщик округлює куточки, при цьому камінь має неймовірний блиск і сяйво, а також зберігає масу каменю.

Види огранювання кушон сердце Ювелірний інтернет-магазин 3Карата
  • Серце
    Вважають, що дане огранювання застосовують,  для каміння, що має дефект, який буде занадто очевидним при круглому огранювання, а в «серці» дорогоцінне каміння розкриється на повну силу, при цьому даний вид ограновювання дуже складний, оскільки необхідна симетрія між гранями двох половинок, плюс витримати пропорцію в розмірах: у середньому 0,75 на 1,25, і не допустити відхилення у верхній частині менше 32 і більше 36 градусів. Але зазвичай результат цієї праці просто зачаровує: так! так! так! – кричать дівчата отримавши в подарунок на заручини золоту каблучку з камінням у вигляді серця.

Розмір та вага каменів

Одиницею вимірювання маси дорогоцінних каменів є карат, що дорівнює 200 мг. Чим вищий показник каратності, тим дорожча вартість самоцвіту. Однак солідний розмір мінералу не завжди може вказувати на його велику вагу. Скажімо, смарагд та діамант, що мають однакову масу будуть різного розміру, сапфір і гранат, діаметром 5 мм при огранюванні «коло» важитимуть 0.6 карат, а точно такий аметист – 0.4. Тобто вага залежить від щільності каменя.

Розміри дорогоцінного каміння: діамантова огранювання «коло»

Розміри дорогоцінного каміння Ювелірний інтернет-магазин 3Карата Розміри дорогоцінного каміння Ювелірний інтернет-магазин 3Карата

Великі мінерали зустрічаються рідше, ніж дрібні, тому коштують дорожче, але точної пропорційної залежності ціни від розміру не існує, оскільки певне значення також мають якість огранювання, походження каменя, інтенсивність і цінність відтінку. Наприклад, маленький смарагд змусить викласти суму значно більшу, аніж крупний хризоліт. Водночас рубін, вагою у 5 карат, коштуватиме дорожче двох аналогічних каменів, що важать по 2,5 карата.

Сподіваємося, наша стаття стала для Вас скромним, але вірним дороговказом у захоплюючому різноманітті світу ювелірних прикрас, і Ви знайдете відповіді на всі питання, які вас хвилюють. Бажаємо, аби Ваш вибір порадував Вас і Ваших коханих.

© Інтернет-магазин «3 Карата»

Усі права захищено. Використання матеріалів повинно супроводжуватись робочим посиланням на джерело.