Золоте кільце самоцвіти

Як серед різноманіття кольорів і форм вибрати те, що треба саме Вам або Вашим близьким? Наша стаття допоможе розібратися в цьому блискучому лабіринті кольорових коштовних каменів.

Існує всього чотири характеристики, що дозволяють правильно оцінити і вибрати коштовні камені:

- Колір
- Чистота
- Ограновування
- Розмір

Колір

В першу чергу, вибираючи камінь, ви повинні оцінити чистоту кольору, його насиченість, глибину тону. Від цих характеристик залежить і ціна каменю у майстрів ювелірів. Колір має бути красивим, подобатися саме Вам, але не має бути вже дуже світлим або темним.

Звичайно, чистий колір каменю робить його дуже цінним, проте ледве помітні відтінки, і колірні переходи під різним освітленням надають каменю неповторний шарм.

Глибину кольору, від безбарвного до чорного показує його тон. Тон може бути світлим, середньо-світлим, середнім, середньо-темним і темним.

У основному кольорі коштовного каменю можуть бути домішки інших кольорів. Їх кількість і визначає насиченість і чистоту кольору. У виробі можуть бути присутні відтінки сірого і коричневого. Найцінніші камені - це найчистіші, такі, що мають яскравий соковитий колір.

Таблиця характеристик коштовних каменів

Сімейство Назва Колір Блиск Міцність при носінні
Берил Смарагд Від жовто-зеленого до блакитнувато-зеленого Від задовільного до доброго Від задовільної до хорошої
  Червоний смарагд Від світло- до темно-помаранчево-червоного й до пурпурно-червоного Від задовільного до доброго Від задовільної до хорошої
Корунд Рубін Від червоного до блакитнуватого або пурпурно-червоного й жовто-червоного Від задовільного до доброго Відмінна
  Голубий сапфір От ярко-голубого до чорнильно-синього Добрий Відмінна
  Безбарвний сапфір Білий (безбарвний) Добрий Дуже добра
  Зелений сапфір Від чисто-зеленого до коричнюватого або блакитнувато-зеленого Добрий Відмінна
  Рожевий сапфір Від світло- до темно-рожевого (майже червоного) Добрий Відмінна
  Жовтий сапфір Жовтий Добрий Відмінна
Гранат Альмандин (звичайний гранат) Від пурпурно-червоного до чисто червоного Від задовільного до доброго Добра

Золоті сережки-гвоздики цитрин

Чистота

У природі досить рідко зустрічаються чисті камені, які не містять включень інших мінералів. Вартість і цінність каменю залежить від кількості включень. Абсолютно чисті камені зустрічаються дуже рідко і надзвичайно дорого коштують, до того ж складно визначити натуральність такого каменю навіть в спеціальній лабораторії.

Коштовні камені в природі, доки вони ще не ограновані та не оброблені, вкриті тріщинами і подряпинами, при обробці відсікається частина каменю, де найбільше включень, це більша частина його маси, і тільки невелика, найбільш чиста його частина найцінніша, вона використовується для виготовлення ювелірних прикрас.

Слід враховувати, що смарагди або рубіни, наприклад, мають велику кількість включень це вважається нормою для них, їх пікантною особливістю. Тоді як блакитний топаз, цитрин або аквамарин зазвичай використовуються з невеликою кількістю включень, і цінні найбільш чисті їх представники.

Ограновування

Для кольорових каменів геометричні пропорції ограновування не так суворі, як для діамантів. Проте саме від них залежить така важлива якість, як блиск і краса кольору. Професійне ограновування підкреслить насиченість кольору, приховає включення, збереже камінь симетричним і пропорційним.

Також велике значення має глибина каменю, вона впливає на інтенсивність кольору. Якщо камінь недостатньо глибокий, може з'явитися так зване "вікно", тоді можна побачити зони, що не відбивають світло, і проглянути камінь наскрізь.

Золотий кулон топаз

Щоб камінь сяяв, переливався у світлі, грав відблисками і фарбами, важлива симетричність фасетів, це є показником якісного ограновування. Грані каменю сходяться в одній точці, прикраса виблискує і зачаровує, привертаючи увагу до себе і свого хазяїна.

Розмір

Залежно від виду коштовного каменю співвідношення його каратної маси і розміру можуть бути різними: щільніші камені, наприклад рубін, при однаковій масі, можуть бути меншого розміру, чим менш щільні, наприклад діамант.

І, звичайно, цінніші камені більшого розміру, адже вони рідше зустрічаються в природі. Помітимо, що немає пропорційної залежності ціни від розміру, адже коштовні камені, це не яблука, і один рубін вагою в 5 карат коштуватиме набагато дорожче двох, вагою в 2,5 карата.

 

Сподіваємося, наша стаття стала для вас скромним але вірним путівником у захоплююче різноманітному світі ювелірних виробів, і Ви знайдете відповіді на питання, що цікавили. Бажаємо, щоб Ваш вибір порадував Вас і Ваших коханих.

 

lk