Емаль − ремесло розкоші

Емалеве мистецтво − одне з найбільш елітарних та найскладніших технік в ювелірному ділі. Вважають, що емаль з'явилася близько 1400 р. до нашої ери на острові Кіпр. Але й Древній Єгипет, Китай, Японія, Грузія з давніх-давен славилися мистецтвом ювелірної емалі, а в Західній Європи найвідоміші емалі − французькі (ліможські). Емаллю прикрашалися самі різноманітні коштовності.

У Київську Русь мистецтво емалей прийшло з древньої Візантії й отримало нове, виключно слов'янське, колористичне звучання. Сам термін «емаль» поширився у Росії порівняно недавно, наприкінці ХІХ століття. Він витіснив старий термін − фініфть (від латинського fingitis − твердий, блискучий камінь).

Основою ювелірної емалі є скло з додатком того чи іншого окису металу, що надає емалі певний колір. Техніка емалі може бути холодною, без вживання випалу, та гарячою, коли вогонь є співавтором митця. Гаряча емаль поєднує багато різних технік та способів оброблення металу, що дає змогу нанесення різноманітних візерунків, як декоративних, так і мальовничих.

Загалом, емаль − це склоподібний прозорий сплав, що складається з багатьох компонентів: кварцу, соди, крейди, карбонату магнія, окису свинцю та інших. Техніка емалі полягає в поєднанні скла і металу у вигляді випалу, що надає сплаву найрізноманітніші кольори. Додавання тих чи інших окислів металів дасть емалі відповідний відтінок.

Так, окис заліза разом із іншими компонентами надає емалі жовтий, червоний, коричневий, сірий, чорний кольори різних відтінків; окис марганцю − фіолетовий, коричневий; окис міді дає синьо-зелений колір; окис хрому − зелений, помаранчевий, жовтий, червоний; сполуки золота − різноманітні відтінки червоного, від рожевого до пурпурового і фіолетового; окис олова забарвлює в непрозорий молочно-білий колір.

Залежно від складу, емалі мають різну температуру плавлення. При випалюванні майстер-емал’єр повинен уважно стежити за температурою, тому що від цього залежить колір: відхилення на кілька градусів змінює забарвлення, що може вплинути на весь виріб загалом. Нині поширені такі види емалей: перегородчаста, виїмчаста, віконна і мальовнича.

Перегородчаста емаль − на пластину напоюють перегородки з плаского чи скрученого дроту з поперечним перерізом. Простор з-поміж них заповнюють емаллю.

Виїмчаста емаль − в пластині роблять поглиблення, які потім заповнюють емаллю. Віконна (просвітчаста) емаль − в оплавленому вигляді вона заповнює наскрізні отвори − вікна основи, створюючи цікаві колірні ефекти.

Живописна емаль − на лицевий бік наносять та випалюють емаль, що служить тлом майбутньому мальовничому зображенню. Потім за допомогою спеціального різця на металеву поверхню (золото, срібло) наноситься геометричний декор з променів, смуг, хвилеподібних ліній, концентричних кіл, повторюваних штрихів. На прикрашену поверхню вручну накладається емалевий порошок, який після випалювання перетворюється на прозору емаль.

Вироби виходять незвичайними, такими, повз яких неможливо пройти байдуже: фантастичні межі дорогоцінних металів під тонким шаром напівпрозорої емалі грають загадковим блиском.

Золота обручка з емаллю 'Вишиванка' Ювелірний інтернет-магазин 3Карата

На нашому сайті Ви можете знайти приклади майстерно виконаних робіт з нанесення емалі на золото і срібло, а також вибрати зі всієї безлічі виробів гідний подарунок близьким і коханим людям.

Так, ювеліри усього світу прикрашають яскравими візерунками жіночі ювелірні вироби із золота: каблучки, сережки, кулони, навіть годинники. Нарядні прикраси добре поєднуються з різноманітним гардеробом модниць, і личать як для повсякденного носіння, так і для святкового вбрання. Натхненням для таких виробів часто є полотна художників-імпресіоністів: Клода Моне, Вільяма Моріса, Густава Клімта, Фріденсрайха Хундертвассера, Альфонса Мухі; спадщини культурно-історичних і важливих епох людської історії (Стародавній Єгипет, Античність, культура Великих Моголів) або просто сучасні стильові течії. Одну із таких колекцій Ви можете знайти на сайті.

Не обділили ювеліри візерунками з емалі й подарунки для чоловіків. В асортименті товарів завжди можна відшукати вироби із золота − запонки, годинники, брелоки для авто, дорогі статуетки, а серед срібла − автомобільні ікони та брелоки із зображенням марки машин.

Віруючі підберуть собі хрести, свічники та ікони, а діти обожнюють срібний посуд з емаллю за барвистість і яскраві кольори. До того ж, іони срібла позитивно впливають на зростаючий дитячий організм, та зовнішня краса посуду поєднується з величезною користю для здоров'я дитини: Ви можете замовити чашки, срібні ложки, блюдечка й тарілочки, розписані зображеннями тварин, персонажів мультиків та іншими барвистими картинками, які так подобаються малюкам.

З давніх часів і до сьогоднішніх днів емаль займає велике місце у розвитку ювелірного мистецтва, як за своїм художнім значенням, так і за різноманіттю її застосування. Виготовлення виробів з емалями традиційно вважається однією з тонких видів ювелірної майстерності, що містить безліч секретів, невідомих звичайним ювелірам.

2016 @Інтернет-магазин «3 Карата»

Усі права захищено. Використання матеріалів повинно супроводжуватись робочим посиланням на джерело.